TERÖRÜ LANETLİYORUZ…

Screen Shot 2015-07-21 at 17.17.43

Türkiye, 20 Temmuz 2015 pazartesi öğle saatlerinde gelen acı bir haber ile sarsıldı. Suruç’ta ülkenin dört bir köşesinden gelen genç insanlarımız basın açıklaması yaparken patlatılan insanlık düşmanı bir bomba ile 32 gencimizi, canımızı kaybettik. Onlar, gerici, barbar, insanlık düşmanı IŞİD’in saldırıları nedeniyle harap olan Kobani’de kütüphane, park yapmak, acıları paylaşmak ve Kobani’li çocuklara oyuncaklar, kitaplar götürerek umut olmak istiyorlardı.

“Yaşama hakkı” en temel haktır. Bu hakkın kullanılmasında devlet tüm araçlarıyla sorumludur. Dün Suruç’ta devlet, bu sorumluluğunu yerine getirememiştir. Tıpkı Sivas’ta, Maraş’ta, Çorum’da insanlar yakılırken, öldürülürken sorumluluğunu yerine getirmediği gibi. Türkiye, kadın cinayetleriyle, trafik kazalarıyla ve gerici saldırılarla insan yaşamının en kolay yitirildiği bir ülke asla olmamalıdır. 2015 yılında Türkiye bunu hak etmiyor.

Suruç katliamında kaybettiğimiz 32 canın 24’ü üniversite öğrencisi… Sosyal medya bilgileriyle bunların “6 sı hukuk, 4’ü tıp, 8’i psikoloji, 6’sı sosyoloji” öğrencisi. Yani bu ülkenin üniversitelerinin öğrencileri… Bu halkın çocukları, bizim çocuklarımız. Siyasal iktidarın arka bahçesine dönüşmüş olan üniversitelerimizden hiçbir tepkinin gelmemesinden acı ve üzüntü duyuyoruz. Dokuz Eylül Üniversitesi Senatosu başta olmak üzere tüm üniversite senatolarından bir an önce kaybedilen öğrencilerimizin anısına, katil-barbar IŞİD terörünü kınayan açıklamalar bekliyoruz. Türkiye’de IŞİD’i üreten mekanizmaların geriletilmesi için bir an önce tüm eğitim sistemimizin gözden geçirilerek laik, demokratik, bilimsel eğitim dizgesinin okullarımızda egemen olmasını talep ediyoruz. Özerk ve demokratik bir üniversite ve demokratik hukuk devleti talebimizi toplumla paylaşıyoruz.

Evrensel insanlık duygularıyla Kobani imecesine emek vermeye giden genç öğrencilerimizin hatıralarını, düşlerini, heyecanlarını saygı ile selamlıyoruz. Onlar unutulmayacaklardır, anılarına sevgiyle saygıyla…

DOKUZ EYLÜL ÖĞRETİM ELEMANLARI DERNEĞİ – 21.07.2015